Πορτογαλία

Καθάρισε από το ημίχρονο κι επέστρεψε στις νίκες η Σπόρτινγκ

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας χτύπησε δις στο πρώτο ημίχρονο, επικράτησε 2-0 στην έδρας της Βιζέλα κι έπιασε εκ νέου την Πόρτο στην κορυφή.

Επιστροφή στις νίκες για τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, η οποία στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Liga Bwin, επικράτησε 2-0 στην έδρα της Βιζέλα.

Έτσι, οι πρωταθλητές Πορτογαλίας επέστρεψαν στις νίκες, ύστερα από την ήττα-σοκ από τη Σάντα Κλάρα και έπιασαν εκ νέου στην κορυφή την Πόρτο (ματς λιγότερο).

Τα «λιοντάρια» πέτυχαν αμφότερα τα τέρματά τους στο πρώτο ημίχρονο. Στο 28' ύστερα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, η τελευταία έφτασε στον Πέδρο Γκονσάλβες, ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1. Το 0-2 έγραψε ο Μπραγκάνκα στο 42' με ωραίο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Νωρίτερα, η Τοντέλα κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στην έδρα της Σάντα Κλάρα με δύο γκολ του Μποσεγί στο 78' και στο 88'. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Κόστα στο 23', με τον Ρικαρντίνιο να διαμορφώνει το 2-0 στο 40'.

Από την άλλη, οι Φαμαλικάο και Πάσος Φερέιρα έμειναν στο 0-0, με την πρώτη αγωνίζεται με δέκα παίκτες από το 69' λόγω δεύτερης κίτρινης που αντίκρισε ο Πενέτρα.