Γερμανία

Διασυρμός της Μπάγερν με πένταρα από την Άιντραχτ, είδε… χαρά μετά από τρεις μήνες η Ουνιόν!

Η Άιντραχτ «διέλυσε» με 5-1 την Μπάγερν Μονάχου στη Φρανκφούρτη, υποχρεώνοντάς την στην πρώτη της ήττα στη Bundesliga. Επιστροφή στις νίκες μετά τις… 26/8 για την Ουνιόν Βερολίνου, 3-1 τη Γκλάντμπαχ.

Πρώτη και να… πονάει. Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης βρισκόταν σε «κακό φεγγάρι», ενώ είχε απέναντι της την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου. Αυτό, ωστόσο, δεν εμπόδισε τους «αετούς» να… διασύρουν τους Βαυαρούς, με το εντυπωσιακό 5-1, για την 14η αγωνιστική της Bundesliga!

Η Άιντραχτ έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο: πήρε τις περισσότερες μονομαχίες, είχε «κρύο αίμα» μέσα στην αντίπαλη περιοχή και κράτησε την Μπάγερν μακριά από την εστία της. Με τον Μαρμούς να έχει ένα γκολ και μια ασίστ σε αυτό το διάστημα, τους γηπεδούχους να προηγούνται με 3-0 στο… 36’ και τον Κίμιχ να κρατάει ζωντανές τις όποιες ελπίδες της πρωταθλήτριας Γερμανίας, σκοράροντας στο 44’.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έπαιξαν κυρίως με αντεπιθέσεις, «ανακατεύοντας» μυαλό και άμυνα των φιλοξενούμενων, με τον Εντιμπέ να σκοράρει με ωραία προσπάθεια αλλά και αρκετή δόση τύχης και τον Μαρμούς να «σφραγίζει» την… εμφάνιση καριέρας με μια ακόμα ασίστ. Αναγκάζοντας την Μπάγερν στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και παράλληλα στην πιο «βαριά» από το 2019, ξανά στην Φρανκφούρτη…

Θυμήθηκε πως είναι να κερδίζει η Ουνιόν, που επικράτησε της Γκλάντμπαχ με 3-1 στο Βερολίνο και πανηγύρισε το πρώτο της «τρίποντο» μετά τις… 26 Αυγούστου και εκείνο το 1-4 μέσα στο Ντάρμσταντ, για την… δεύτερη «στροφή» της Bundesliga!

Νίκη στο ντέρμπι νεοφώτιστων και μάλιστα με ανατροπή για την Χάιντενχαϊμ, με 3-2 κόντρα στην αποδεκατισμένη Ντάρμσταντ, χάρη σε τρεις κεφαλιές και τους φιλοξενούμενους να παραμένουν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Απόδρασε από το Βόλφσμπουργκ με τους τρεις βαθμούς η Φράιμπουργκ, επικρατώντας 1-0 της τοπικής ομάδας κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Γκρέγκοριτς πέτυχε το νικητήριο γκολ, όπως και στο προηγούμενο ματς των φιλοξενούμενων που ήρθε... 0-1, βυθίζοντας τους «λύκους» ακόμα περισσότερο στην κρίση.

Επιστροφή στις νίκες μετά από τέσσερις συνεχόμενες αγωνιστικές για την Βέρντερ Βρέμης, που κέρδισε με 2-0 την Άουγκσμπουργκ και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.