Γερμανία

Έκανε σεφτέ στη Φρανκφούρτη στο… 95’ η Άιντραχτ!

Με κεφαλιά του Εντικά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Άιντραχτ πήρε την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη της, κερδίζοντας με 2-1 την Ουνιόν Βερολίνου, στην 11η αγωνιστική της Bundesliga!

Την πρώτη της εντός έδρας νίκη στο γερμανικό πρωτάθλημα πανηγύρισε σήμερα η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που επικράτησε με 3-1 της Ουνιόν Βερολίνου, για την 13η αγωνιστική.

Οι «αετοί» προηγήθηκαν στο 22ο λεπτό με το παρθενικό γκολ του Σο στην Bundesliga, ενώ είχαν τις ευκαιρίες να πετύχουν κι άλλα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Δεν το έκαναν και, όπως συμβαίνει συνήθως, ήρθε το γκολ από την άλλη πλευρά, με τους «σιδερένιους» να κερδίζουν πέναλτι σε ανατροπή του Αβονίγι από τον Εντικά και τον Κρούζε να το εκτελεί εύστοχα στο 62‘, φτάνοντας τα… πέντε γκολ απέναντι στην Άιντραχτ στα τελευταία τρία ματς!

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα έκαναν αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία τους, μένοντας χωρίς νίκη στο «σπίτι» τους για έκτο σερί παιχνίδι, ήρθε ο Εντικά στο… έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κόστιτς να εξιλεωθεί, πετυχαίνοντας παράλληλα το 2-1.

Με τους φιλοξενούμενους να υποχωρούν στην έκτη θέση της βαθμολογίας, την ώρα που η Άιντραχτ κλείνει τον Νοέμβρη με 3Χ3 στο πρωτάθλημα.