Γερμανία

Έφερε το… αντίδοτο ο Στέφενς

Τρεις σερί ήττες ήταν πολλές, όμως η έλευση του Στέφενς τα άλλαξε όλα. Η Στουτγκάρδη έκανε πάρτι στην έδρα της Φράιμπουργκ (4-1) και ο πρώην τεχνικός του ΠΑΟΚ ξεκίνησε με το δεξί την αποστολή σωτηρίας

Μαζί με τον Χουμπ Στέφενς ήρθε και η… άνοιξη για την Στουτγκάρδη. Στο ντεμπούτο του 60 χρονου οι «Σουηβοί» σήκωσαν κεφάλι και πέρασαν με το εμφατικό 4-1 από την έδρα της Φράιμπουργκ, στην πρεμιέρα της 13ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Το σκορ στο «Mage Solar Stadion» άνοιξε στο 31’ ο Χάρνικ, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν πριν το φινάλε του ημιχρόνου με τον Νταρίντα (42’). Το δεύτερο 45λεπτο εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο για την Στουτγκάρδη, καθώς πρώτα ο Γκρουέτσο στο 52’ κι εν συνεχεία ο Βέρνερ στο 68’ έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του Στέφενς, που έφτασε στο τελικό σκορ με τον Χάρνικ στο 76ο λεπτό.

Έτσι, η Στουτγκάρδη επέστρεψε και πάλι στις νίκες και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα φτάνοντας την Φράιμπουργκ στους 12 βαθμούς.