Γερμανία

Ασύλληπτη αυτοκτονία για τη Φορτούνα του Τζόλη, έφαγε τρία γκολ εντός έδρας και έμεινε εκτός Bundesliga στα πέναλτι!

Η Φορτούνα Ντίσελντορφ του Χρήστου Τζόλη ηττήθηκε 3-0 εντός έδρας από την Μπόχουμ και 6-5 στα πέναλτι, χάνοντας την άνοδο στην Bundesliga.

Τι κι αν είχε νικήσει 3-0 στο Μπόχουμ; Η Φορτούνα Ντίσελντορφ ηττήθηκε με το ίδιο σκορ εντός έδρας από την πρώτη και εν συνεχεία έχασε 6-5 στα πέναλτι, μένοντας εκτός Bundesliga!

Οι «μπλε» πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Χόφμαν (18', 66'), με τον Στέγκερ να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα στο 70ό λεπτό.

Το 3-0 ήταν το τελικό σκορ, με την αναμέτρηση να οδηγείται στην παράταση και στα πέναλτι, όπου ο Χρήστος Τζόλης ευστόχησε στη δική του εκτέλεση αλλά η ομάδα του λύγισε τελικά με 6-5.

Κάπως έτσι, η Φορτούνα έχασε την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, με την Μπόχουμ από την άλλη να διατηρείται σε αυτή, μετά από πραγματικό άθλο στο Ντίσελντορφ.