Γερμανία

Έρχεται στο Φάληρο… δεύτερη η Φράιμπουργκ

Η Φράιμπουργκ έμεινε αήττητη για 5ο σερί ματς και στο 0-0 με τη Γκλάντμπαχ, στο τελευταίο πριν αυτό με τον Ολυμπιακό για το Europa League, χάνοντας την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή της Bundesliga.

Φράιμπουργκ και Γκλάντμπαχ ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ, στο τελευταίο χρονικά ματς της 6ης αγωνιστικής της Bundesliga, με την πρώτη να φιγουράρει πλέον στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι είχε αρκετό ενδιαφέρον στο πρώτο ημίχρονο, με το 0-0 να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα του, καθώς αμφότερες οι ομάδες είχαν τις φάσεις τους…

Το γεγονός πως δεν υπήρξε γκολ έχει να κάνει κυρίως με την εμφάνιση του Φλέκεν, που έβγαλε τόσο το σουτ του Χόφμαν από το ύψος του πέναλτι στο 28’, όσο και την κοντινή προσπάθεια του Τουράμ, στην αμέσως επόμενη φάση!

Με τον Ζόμερ στην αντίπερα όχθη να μην χρειάζεται να κάνει την «μεγάλη» επέμβαση.

Στην επανάληψη, το ματς έγινε πιο ισορροπημένο, με λιγότερες ευκαιρίες, ενώ η αντίπαλος του Ολυμπιακού λίγο έλειψε να βρεθεί πίσω στο σκορ πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Με τον Λίνχαρτ να κάνει κακή εκτίμηση, αλλά τον Γκίντερ να διορθώνει το λάθος του συμπαίκτη του, βάζοντας την κόντρα στον Τουράμ και κρατώντας το 0-0, στο 58’.

Παράλληλα, η Φράιμπουργκ θα μπορούσε να πάρει αυτή τη νίκη, όταν ο Γέονγκ -που είχε μπει αλλαγή νωρίτερα- έκανε ένα δυνατό σουτ στο 76ο λεπτό, αλλά ο Ζόμερ επενέβη αποτελεσματικά!

Η 11άδα της Φράιμπουργκ: Φλέκεν, Σιντίγια, Γκίντερ, Λίνχαρτ, Γκίντερ, Έγκεσταϊν (68’ Καϊτέλ), Χέφλερ, Ντοάν (81’ Σάντε), Κιέρε (69’ Γέονγκ), Γκρίφο (82’ Βάισχαουπτ), Γκρέγκοριτς.