Γερμανία

Έκανε… σεφτέ με Ματετά η Μάιντς

Η Μάιντς πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή Bundesliga, κερδίζοντας εκτός έδρας τη Φράιμπουργκ με 3-0, χάρη σε χατ-τρικ του Ματετά από το πρώτο ημίχρονο!

Μετά τον πρώτο της βαθμό, την περασμένη αγωνιστική και το 2-2 με την Σάλκε, η Μάιντς πανηγύρισε σήμερα και την πρώτη της νίκη, καθώς επικράτησε της Φράιμπουργκ με 3-1, στο πρώτο χρονικά ματς στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ματετά, με τον Γάλλο επιθετικό να βρίσκει δίχτυα όχι μια αλλά… τρεις φορές, σκοράροντας για δεύτερη σερί αγωνιστική παράλληλα, φτάνοντας έτσι τα επτά τέρματα συνολικά και… ξεκολλώντας την ομάδα του από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Μάιντς προηγήθηκε μόλις στο 2’ με τον Ματετά να «εκτελεί» σε τετ α τετ τον Μίλερ και είναι χαρακτηριστικό ότι «καθάρισε» την υπόθεση νίκη πριν την ανάπαυλα, με τον 23χρονο άσο να χτυπάει άλλες δύο φορές μέσα σε ένα εξάλεπτο!

Ενώ οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στην επανάληψη, όταν ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία τους Πέτερσεν πέτυχε το 1-3, λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα...