Γερμανία

Επιτέλους νίκη για Γκλάντμπαχ!

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Bundesliga πανηγύρισε το βράδυ της Κυριακής η Γκλάντμπαχ, επικρατώντας 3-1 της Αρμίνια Μπίλεφελντ «Μπορούσια Παρκ».

Σεφτέ στις νίκες έκανε η Γκλάντμπαχ στη φετινή Bundesliga, επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση 3-1 της Αρμίνια Μπίλεφελντ στο «Μπορούσια Παρκ»!

Τα «πουλάρια» χρειάστηκαν να περιμένουν μέχρι την τέταρτη αγωνιστική για να πανηγυρίσουν το πρώτο τους τρίποντο στο πρωτάθλημα, αποτέλεσμα με το οποίο ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση φτάνοντας τους τέσσερις πόντους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα Άντι Χούτερ ήταν ο αρχηγός Στιντλ, ο οποίος σημείωσε τα πρώτα δύο γκολ της ομάδας του στο 35' και το 69', και ενώ νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Οκουγκάβα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ζακάρια με ωραίο πλασέ στο 72ο λεπτό, κλειδώνοντας έτσι τη νίκη για την Γκλάντμπαχ.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

Σάββατο (11/09)
Μπάγερ Λεβερκούζεν-Μπορούσια Ντόρτμουντ 3-4
(9’ Βιρτς, 45’+1’ Σικ, 55’ Ντιαμπί – 37’, 77’ πεν. Χάαλαντ, 49’ Μπραντ, 71’ Γκερέιρο)

Λειψία-Μπάγερν Μονάχου 1-4
(58’ Λάιμερ – 12’ Λεβαντόφσκι πέναλτι, 47 Μουσιάλα, 54’ Σανέ, 90+2 Τσούπο-Μοτίνγκ