Γερμανία

Ο Μίλερ ξεπέρασε τον Ρουμενίγκε και η Μπάγερν «καθάρισε» από… ημίχρονο!

Ο Μίλερ σκόραρε στο 10’, περνώντας στην 3η θέση των σκόρερ όλων των εποχών, ο Κίμιχ βρήκε δίχτυα ξανά στο 31' και παρά την αποβολή Παβάρ στο 48' η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε την Γκρόιτερ στο Φιρτ με 3-1.

Υπόθεση… ενός ημιχρόνου ήταν για την Μπάγερν Μονάχου η σημερινή (24/09) εκτός έδρας αναμέτρηση με την Γκρόιτερ Φιρτ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Bundelsiga, όπως μαρτυράει και το τελικό 3-1, με δύο τέρματα να σημειώνονται στο πρώτο 45λεπτο.

Χάρη στο δεύτερο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα, μόλις στο 10’, ο Τόμας Μίλερ άνοιξε το σκορ και παράλληλα προσπέρασε τον Καρλ Χάιντς Ρουμενίγκε στην τρίτη θέση των σκόρερ όλων των εποχών των Βαυαρών, με 218 τέρματα!

Παράλληλα, ο Γιόσουα Κίμιχ σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι, λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, βάζοντας τις βάσεις για το «διπλό» της ομάδας του.

Ενώ ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι λίγο έλειψε να σκοράρει ένα εντυπωσιακό τέρμα, αλλά το «τακουνάκι» του μετά από εκτέλεση κόρνερ, στο 40ο λεπτό, σταμάτησε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων…

Στην επανάληψη, τα δεδομένα άλλαξαν με το… καλημέρα, καθώς ο Μπενζαμέν Παβάρ είδε -σωστά- την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή Σρέντερ για φάουλ πάνω στον -πρώην παίκτη της Μπάγερν- Τζούλιαν Γκριν, στο 48’.

Παρόλα αυτά, ήταν οι φιλοξενούμενοι εκείνοι που έφτασαν πρώτοι κοντά σε ένα τρίτο τέρμα, με τον Λεβαντόβσκι να σουτάρει πάνω στον Σάσα Μπούρχερτ, στο 59ο λεπτό.

Ο Πολωνός στράικερ της Μπάγερν ενεπλάκη και στο 0-3, αλλά ούτε και σε αυτή την περίπτωση κατάφερε να σκοράρει, προκειμένου έτσι να «σπάσει» το ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ, με γκολ σε 16 σερί ματς Bundesliga. Καθώς, από την προσπάθειά του στο 68’, η μπάλα βρήκε πάνω στον Σεμπάστιαν Γκρίσμπεκ και κατέληξε στην εστία της Γκρόιτερ…

Ο ίδιος παίκτης είχε την καλύτερη ευκαιρία για να πετύχει το γκολ της… τιμής για την νεοφώτιστη ομάδα, αλλά αστόχησε, έξι λεπτά μετά. Με τον Σέντρικ Ίτεν να τα καταφέρνει καλύτερα από τον συμπαίκτη του και να ανοίγει λογαριασμό στα γερμανικά γήπεδα, στο 88', διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.