Γερμανία

Ισοπαλία από την… άσπρη βούλα στο Σίνζχαϊμ

Χόφενχαϊμ και Σάλκε αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1, με την πρώτη να προηγείται με πέναλτι του Κράμαριτς, τη δεύτερη να «απαντά» με τον Μπενταλέμπ με τον ίδιο τρόπο, ενώ ακυρώθηκε άλλο ένα πέναλτι υπέρ της!

Μετά από ένα «γεμάτο» παιχνίδι, το οποίο είχε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και τα δύο γκολ στην επανάληψη, Χόφενχαϊμ και Σάλκε αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, στο τελευταίο χρονικά σημερινό (01/12) παιχνίδι για την 13η αγωνιστική της Bundesliga.

Ο Μπάστιαν Οτσίπκα έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, στο 57’, ο Ρόμπερτ Κάμπκα υπέδειξε την παράβαση και ο Αντρέι Κράμαριτς ευστόχησε από τα 11 βήματα, δύο λεπτά μετά, για να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους. Σκοράροντας παράλληλα για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι στο πρωτάθλημα με τη φανέλα της Χόφενχαϊμ!

Ωστόσο, οι «κένιγκσμπλαου»… πλήρωσαν τον αντίπαλό τους με το ίδιο «νόμισμα», με τον Έρμιν Μπίτσαξιτς να ανατρέπει τον Ντάνιελ Καλιγκιούρι, τον Ναμπίλ Μπενταλέμπ να αναλαμβάνει την εσχάτη των ποινών και να ισοφαρίζει σε 1-1, στο 73ο λεπτό.

Μάλιστα, η Σάλκε είδε τον ρέφερι της αναμέτρησης της «Βίρζολ Ράιν Νέκαρ Αρένα» να υποδεικνύει την άσπρη βούλα και στο πρώτο ημίχρονο. Όταν, στο 42’, ο Καλιγκιούρι έκανε την κούρσα από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή της Χόφενχαϊμ και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ντάνιελ Ζούμπερ. Όμως, το VAR έκανε τον Κάμπκα να πάρει πίσω την απόφασή του αυτή…

Έτσι, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό ο οποίος όμως μάλλον δεν τους ικανοποιεί ως αποτέλεσμα, στην προσπάθειά τους να κερδίσουν ένα «ευρωπαϊκό» εισιτήριο για τη νέα σεζόν.