Γερμανία

Έκανε… αρνάκια τους «τράγους» η Άουγκσμπουργκ

Η Άουγκσμπουργκ νίκησε 2-0 εκτός έδρας την Κολωνία.

Την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη στη Bundesliga πανηγύρισε η Άουγκσμπουργκ. Η ομάδα του Μάρκους Βάιντσιρλ επικράτησε 2-0 της Κολωνίας και την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα της στο «Rhein Energie Stadion».

Με τη νίκη αυτή, οι Βαυαροί έφτασαν τους 16 βαθμούς και μετά από καιρό βγήκαν εκτός επικίνδυνης ζώνης. Από την άλλη, οι «τράγοι» έμειναν στους 19 και είδαν να μπαίνει τέλος στο αήττητο τεσσάρων αγώνων. Παράλληλα, με το γκολ που δέχθηκαν, είδαν να ισοφαρίζεται το αρνητικό ρεκόρ της ιστορίας τους με 15 συνεχόμενα παιχνίδια με γκολ παθητικό, που κρατάει από τη σεζόν 1984-85!

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία στο πρώτο ημίχρονο και την κατοχή της μπάλας, αλλά τις πιο σημαντικές ευκαιρίες είχαν οι φιλοξενούμενοι. Αυτές που καταγράφονται είναι το σωστά ακυρωθέν γκολ του Γκρέγκοριτς στο 13’ και το σουτ του Βάργκας στο 29’.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο πολύ καλές στιγμές για τους «τράγους» με τον Μοντέστ (49’ και 51’), ενώ οι Βαυαροί «απάντησαν» στο 54’ με τον Χαν. Ο τελευταίος δεν… λάθεψε στο 72’ και με κοντινή προβολή έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά στην προσπάθεια να ισοφαρίσουν, αλλά αντ’ αυτού δέχθηκαν και δεύτερο γκολ. Στο 88’ ο Ντορς με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-0.