Γερμανία

Τριάρα η αήττητη Λεβερκούζεν

Η Λεβερκούζεν ξεπέρασε και το εμπόδιο της Άουγκσμπουργκ με 3-1 και παραμένει αήττητη στη φετινή σεζόν.

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις, διευρύνοντας παράλληλα το φετινό της αήττητο σε επτά αγώνες, πέτυχε η Μπάγερ Λεβερκούζεν. Οι «ασπιρίνες» νίκησαν με σκορ 3-1 την Άουγκσμπουργκ, στην αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga και με 9 βαθμούς σκαρφάλωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους 7 και υποχώρησαν στη 10η θέση.

Η Μπάγερ μπήκε με… φόρα και μόλις στο 16’ ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με πέναλτι του Αλάριο, μετά από χέρι του Φράμπεργκερ. Οι «ασπιρίνες» είχαν την κατοχή της μπάλας σε ποσοστό που άγγιζε το 70%, ωστόσο, δεν είχαν την κλασσική ευκαιρία για δεύτερο γκολ. Η Άουγκσμπουργκ, μετά το γκολ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και δεν έκανε αισθητή την παρουσία της.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα στην επανάληψη και στο 52’ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Καλιγκιούρι. Μάλιστα, αυτό το γκολ ήταν το πρώτο για την Άουγκσμπουργκ μετά από 488 «στείρα» λεπτά. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και πήραν εκ νέου τα ηνία του αγώνα, προσπαθώντας να πετύχουν δεύτερο γκολ. Και το κατάφεραν στο 74’ και πάλι με τον Αλάριο, ο οποίος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το 2-1. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 90’ ο Ντιαμπί, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.