Γερμανία

Καθάρισε την Κολωνία με... εξάσφαιρο η Λειψία!

Πετυχαίνοντας τρία γκολ σε οκτώ λεπτά και... τέσσερα συνολικά στο πρώτο ημίχρονο, δύο εξ αυτών ο Οπεντά, η Λειψία διέλυσε με 6-0 την προτελευταία Κολωνία, για να ανέβει στην 4η θέση της Bundesliga!

Υπόθεση… ενός ημιχρόνου ήταν για την Λειψία η νίκη απέναντι στην Κολωνία, με το τελικό 5-0 για την 9η αγωνιστική της φετινής Bundesliga να μην αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης!

Οι κόκκινοι «ταύροι» πήραν προβάδισμα από νωρίς, με το εύστοχο πέναλτι του Βέρνερ στο 13’, για να ακολουθήσουν το διπλό «χτύπημα» του Οπεντά -που πέτυχε δύο γκολ για δεύτερο σερί ματς- από ισάριθμες ασίστ του Σίμονς και ένα αυτογκόλ ενδιάμεσα από τον Σβέμπε, για το 4-0 από… ημίχρονο.

Με την Λειψία να κατεβάζει ταχύτητα στην επανάληψη, αλλά αυτό να μην την εμποδίζει να πετύχει δύο ακόμα τέρματα στα τελευταία λεπτά... Καθώς οι «τράγοι» έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Όλεσεν με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 80’. Πρωταγωνιστής ο Μπάουμγκαρτνερ, που είχε την ασίστ στον Σέσκο για το 5-0, ενώ με δική του… γκολάρα διαμορφώθηκε το τελικό 6-0!

Αποτέλεσμα το οποίο ανέβασε την ομάδα της Σαξονίας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη με τη Μπορούσια Ντόρτμουντ στους 20 πόντους, ενώ διατήρησε την Κολωνία προτελευταία.