Γερμανία

Τα έφερε… τούμπα η Μπάγερν, σκόνταψε κόντρα στην Μπόχουμ των Σταφυλίδη-Λαμπρόπουλου η Ντόρτμουντ

Νίκη με ανατροπή για την Μπάγερν Μονάχου κόντρα στην Μάιντς (2-1) και +6 από την Ντόρτμουντ, η οποία έσωσε το τέλος την παρτίδα κόντρα στην Μπόχουμ (1-1). Απέδρασε από το Φράιμπουργκ η Χόφενχαϊμ.

Νίκησε και απομακρύνθηκε από την Ντόρτμουντ η Μπάγερν. Δύσκολο τρίποντο για την πρωταθλήτρια κόντρα στη Μάιντς, της οποίας επικράτησε 2-1 εντός έδρας με ανατροπή. Ισόπαλη στην έδρα της Μπόχουμ ήρθε η Μπορούσια, ισοφαρίζοντας στο 85’ και βρέθηκε στο -6 από την κορυφή.

Η ομάδα του Σβένσον έβαλε δύσκολα σε εκείνη του Νάγκελσμαν, ανοίγοντας το σκορ στο 22’ με τον Ονισίγουο και η Μπάγερν αναγκάστηκε να ανεβάσει άμεσα στροφές. Πίεσε και εν τέλει έφερε τούμπα την κατάσταση στο β’ μέρος. Ο Τολισό σέρβιρε στο 53’ στον Κομάν, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ η ολική επαναφορά ολοκληρώθηκε στο 74’ με τον Μουσιάλα, ο οποίος είχε «χτυπήσει» και κόντρα στην Μπαρτσελόνα την Τετάρτη.

Την ίδια ώρα, μάθαινε και ευχάριστα νέα από το Μπόχουμ η Μπάγερν. Η Μπορούσια κατάφερε να γλιτώσει τα χειρότερα κόντρα στην ομάδα των Λαμπρόπουλου (έμεινε στον πάγκο) και Σταφυλίδη (ήταν βασικός), αλλά βρέθηκε στο -6 από την πρώτη θέση. Ισοφάρισε στο 86’ με τον Μπραντ, ο οποίος αποδείχθηκε καθοριστική αλλαγή από πλευράς Ρόζε. Το σκορ είχε ανοίξει ο Πόλτερ με πέναλτι στο 40ο λεπτό.

Απέδρασε στο 90’+4’ από το Φράιμπουργκ η Χόφενχαϊμ. Ο Ρίτσαρντς βρήκε δίχτυα στις καθυστερήσεις και χάρισε το τρίποντο στους φιλοξενούμενους. Ο Ράουμ είχε ανοίξει το σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό, ενώ ο Σότερμπεκ ισοφάρισε στο 22ο λεπτό. Γιόβετιτς (53’) και Σέλκε (90+5’) υπέγραψαν τη νίκη της Χέρτα επί της Αρμίνια.

Η Λειψία επικράτησε 4-1 της Γκλάντμπαχ και έδωσε συνέχεια στις επιτυχίες έπειτα από τη νίκη επί της Μάντσεστερ Σίτι για το Champions League, στο ντεμπούτο του Ντομένικο Τεντέσκο στον πάγκο της. Δύο γκολ Γκβάρντιολ και Αντρέ Σίλβα στο πρώτο ημίωρο του έδειξαν τον δρόμο. Μείωσε στο 88' ο Ραμί Μπενσεμπαϊνί. Στις καθυστερήσεις «καθάρισαν» οι Ενκουνκού και Χένριχς.