Γερμανία

Καθάρισε από… ημίχρονο η Μπάγερν Μονάχου!

Η Μπάγερν χρειάστηκε μόνο 45 λεπτά για να κερδίσει και τη Βόλφσμπουργκ, με 2-0 χάρη στα γκολ των Μουσιάλα-Μίλερ κι ενώ είχε και δοκάρι με τον Παβάρ, κάνοντας το 2Χ2 στη Bundesliga.

Την δεύτερη νίκη της μετά από ισάριθμες αγωνιστικές στη φετινή Bundesliga κατέκτησε σήμερα (14/08) το απόγευμα η Μπάγερν, που κέρδισε… σβηστά με 2-0 τη Βόλφσμπουργκ, στο Μόναχο.

Οι Βαυαροί ξεκίνησαν μεν νωθρά, αλλά μετά το 10λεπτο ανέβασαν ταχύτητα, πίεσαν αφόρητα τον αντίπαλό τους και είδαν τον Παβάρ να έχει κεφαλιά στο δοκάρι, στο 13’.

Ο Μανέ σκόραρε έξι λεπτά μετά, με το τέρμα του Σενεγαλέζου εξτρέμ να ακυρώνεται ορθώς, καθώς ήταν ακάλυπτος στο ξεκίνημα της φάσης.
Ωστόσο, λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, η Μπάγερν σκόραρε ξανά, με το τέρμα του Μουσιάλα αυτή την φορά να μετράει, για το 1-0 στο 33’.

Οι «λύκοι» περίμεναν να πάνε στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ, όμως ο Μίλερ -που πέρασε στην τέταρτη θέση του συλλόγου με 417 συμμετοχές, πίσω μόνο από Ζεπ Μάγερ, Όλιβερ Καν και τον αείμνηστο Γκερντ Μίλερ- είχε… άλλη άποψη και, με την προβολή που έβαλε στο σουτ του Κίμιχ, στο 43ο λεπτό, πέτυχε το 2-0 για την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν!

Η Βόλφσμπουργκ μπήκε, ξανά, πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτή την φορά, δε, είχε και μια καλή στιγμή για να μειώσει το σκορ, αλλά ο Νόιερ απέκρουσε με.. περιπέτεια την προσπάθεια του Μπακού, στο 49’.

Σταδιακά, η Μπάγερν «κατέβασε στροφές», ενώ πέτυχε και δύο ακόμα τέρματα τα οποία σωστά δεν μέτρησαν. Στο 58ο λεπτό, με το «ριμπάουντ» και το σουτ του Ουπαμεκανό αλλά ο Μίλερ ήταν εκτεθειμένος όταν έγινε η πρώτη προσπάθεια του Μουσιάλα.

Αλλά και στο 72’, αυτή την φορά με τον Μανέ να είναι οφσάιντ όταν πήρε την κεφαλιά και σκόραρε, μετά τη σέντρα του Μίλερ, με το 2-0 να μην αλλάζει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Έτσι, οι γηπεδούχοι έκαναν το απόλυτο και παράλληλα διατήρησαν την εκπληκτική παράδοση απέναντι στη σημερινή τους αντίπαλο, που τους θέλει να μετρούν πλέον 24 νίκες και δύο ισοπαλίες σε 26 εντός έδρας ματς!