Γερμανία

«Γλίστρησε» στο Μπόχουμ η Λεβερκούζεν

Η Μπόχουμ είχε δοκάρι στο 42’, ο Ντιαμπί σκόραρε για τη Μπάγερ με πέναλτι αλλά έκανε διπλή επαφή πέφτοντας και το γκολ ακυρώθηκε στο 65’, με το 0-0 να την κρατάει 3η, αλλά με ματς παραπάνω.

Μπόχουμ και Μπάγερ Λεβερκούζεν έμειναν στο 0-0, στο εναρκτήριο σημερινό παιχνίδι της 29ης αγωνιστικής της Bundesliga, με τον «δικό μας» Κώστα Σταφυλίδη να είναι βασικός και... 90λεπτος.

Αποτέλεσμα που διατήρησε την πρώτη στα μεσαία πατώματα του βαθμολογικού πίνακα και την δεύτερη στην τρίτη θέση, με +4 από την τέταρτη Λειψία αλλά με παιχνίδι περισσότερο.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν, κοιτάζοντας πρωτίστως να διασφαλίσουν το μηδέν στα μετόπισθεν.

Οι «ασπιρίνες» μάλιστα έχασαν στο ημίωρο τον Τα, με τραυματισμό. Ενώ οι γηπεδούχοι είχαν την μεγαλύτερη ευκαιρία, στο 42’, με το δυνατό σουτ του Ντανίλο Σοάρες από τα 20 μέτρα να σταματάει στο δοκάρι.

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε, ενώ η Λεβερκούζεν είχε την μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν ο Παουλίνιο κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Λέβεν, στο 64’.

Ωστόσο, ο Ντιαμπί που ανέλαβε στο αμέσως επόμενο λεπτό την εκτέλεσή του… γλίστρησε, κάνοντας διπλή επαφή με την μπάλα, με αποτέλεσμα ο διαιτητής Τσβάιερ να μην μετρήσει το γκολ και το 0-0 να διατηρηθεί!

Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ρίμαν είχε αποκρούσει τα δύο προηγούμενα πέναλτι εναντίον της Μπόχουμ, κάνοντας έτσι το 3Χ3…

Παράλληλα, αυτή ήταν η πρώτη φορά που οι φιλοξενούμενοι έμειναν «άσφαιροι» στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας χάσει δε τρία συνεχόμενα πέναλτι και τέσσερα από έξι συνολικά που έχουν εκτελέσει.