Γερμανία

Κυρίαρχη η Ουνιόν Βερολίνου απέναντι στη Λειψία

Η Ουνιόν Βερολίνου ήταν κυρίαρχη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και επικράτησε 2-1 της Λειψίας, που συνεχίζει τον κατήφορο στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο Βερολίνο η Ουνιόν υποδέχτηκε τη Λειψία για την 3η αγωνιστική της Bundesliga, όπου καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο και επικράτησε με 2-1.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση, όταν ο Γιούλιαν Ρίερσον έκανε ένα ωραίο κοντρόλ μέσα στην αντίπαλη περιοχή, στη συνέχεια εξαπέλυσε ένα σουτ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι στο 16ο λεπτό.

Στο 32΄η Ουνιόν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, μετά από εξαιρετική συνεργασία ανάμεσα στον Μπέκερ και τον Σιμπατσέ που έκανε ένα σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής για να κάνει το 1-0 για την ομάδα του. Έξι λεπτά αργότερα, ο Μπέκερ έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λειψία ήταν αυτή που κυνηγούσε το σκορ και ήθελε να μειώσει, καθώς βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο. Η μοναδική σπουδαία ευκαιρία ήρθε στο 83’, όπου ο Όρμπαν πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους, έπιασε μια κεφαλιά και μείωσε για τους φιλοξενούμενους σε 2-1.