Γερμανία

Εκτέλεσε στον… αέρα την Ντόρτμουντ η Ουνιόν

Η… αεροπορία καθάρισε για την Ουνιόν Βερολίνου που πήρε νίκη με 2-1 επί της Ντόρτμουντ και πάτησε πεντάδα.

Με την άμυνα να την προδίδει… η Μπορούσια Ντόρτμουντ γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Ουνιόν στο Βερολίνο και έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για την κορυφή. Αντίθετα, οι Βερολινέζοι που χτύπησαν στις αμυντικές αδυναμίες των Βεστφαλών, επέστρεψαν στις νίκες μετά από τέσσερα παιχνίδια και πλέον εδραιώθηκαν στην πρώτη πεντάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν, με την Ουνιόν να είναι τυχερή στο φινάλε του πρώτου μέρους, στη μεγαλύτερη ευκαιρία της Ντόρτμουντ στο 46’, όταν μετά από κάθετη του Γκερέιρο, ο Μουκόκο έκανε το σουτ αλλά η μπάλα τράνταξε το δοκάρι.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Βερολίνου χτύπησε πρώτη. Στο 56’ μετά από κόρνερ, οι αμυντικοί των Βεστφαλών πιάστηκαν στον ύπνο και ο Αβονίγι με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Πάντως η απάντηση ήταν άμεση από τους φιλοξενούμενους, που χτύπησαν και πάλι μετά από συνδυασμό του Γκερέιρο και του Μουκόκο. Σε μια φάση σχεδόν καρμπόν με εκείνη του πρώτου ημιχρόνου, ο νεαρός αυτή τη φορά χτύπησε σωστά και με το παρθενικό του τέρμα με την ανδρική ομάδα, έγραψε το 1-1.

Μάλιστα, με το τέρμα του αυτό ο πολιτογραφημένος Γερμανός έγραψε ιστορία, αφού έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία της Bundesliga, αφού βρήκε δίχτυα σε ηλικία 16 ετών και 28 ημερών.

Εκεί που η Ντόρτμουντ έδειχνε να πατάει καλά επιθετικά και να δημιουργεί φάσεις με τον Μουκόκο, ήρθε και πάλι η άμυνα της να την πληγώσει. Σε μια φάση σχεδόν καρμπόν με του πρώτου τέρματος, οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων κοιμήθηκαν ξανά σε κόρνερ στο 78’ και ο προωθημένος Φρίντριχ δεν δυσκολεύτηκε με κεφαλιά να γράψει το 2-1.