Γερμανία

Η Σάλκε υπέταξε την Μπόχουμ με 3άρα!

Η Σάλκε επικράτησε της Μπόχουμ με 3-1 για την 6η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Ανώτερη παρουσιάστηκε η Σάλκε για την 6η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος, επικρατώντας της Μπόχουμ με 3-1, παίρνοντας την πρώτη νίκη της στην Bundesliga. Πλέον, βρίσκεται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 6 πόντους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο με σκοπό να παίξουν το δικό τους ποδόσφαιρο, θέλοντας να δημιουργήσουν ευκαιρίες και επικίνδυνες στιγμές. Η κατοχή ήταν μοιρασμένη, γεγονός που δείχνει ότι στον αγώνα καμία εκ των δύο δεν μονοπωλούσε και δεν κυριαρχούσε πλήρως στο γρασίδι. Πάντως, τον δρόμο για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Ντομινίκ Ντρέξλερ στο ’38, με αποτέλεσμα να φύγουν για το ημίχρονο με το 1-0 υπέρ τους.

Στην επανέναρξη κυριολεκτικά… έβρεξε γκολ και ήταν η Μπόχουμ πρώτη εκείνη που έδωσε μία νέα πινελιά, με τον Σιμόν Ζόλερ ’51. Το αυτογκόλ του Έρθαν Μάσοβιτς έδωσε προβάδισμα στους «βασιλικούς μπλε» και αποτέλεσε το τελειωτικό χτύπημα για τους φιλοξενούμενους. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Σεμπαστιάν Πόλτερ στο 90+6 για το 3-1.