Γερμανία

Σπάνε τα… κοντέρ Λειψία και Βέρνερ!

Με δύο γκολ του Βέρνερ, που έφτασε τα 20, κι ένα του Ζάμπιτσερ η Λειψία κέρδισε 3-1 την Ουνιόν που προηγήθηκε στο 10', κάνοντας νέο ρεκόρ στη Bundesliga και πήγε στο +5 από τη δεύτερη Γκλάντμπαχ!

Σαν... να μην πέρασε μια μέρα για την Λειψία! Η εκπληκτική ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελζμαν κέρδισε και την Ουνιόν Βερολίνου, με 3-1 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Bundesliga, σε έναν αγώνα που θύμισε έντονα τον τελευταίο, κόντρα στη Άουγκσμπουργκ…

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το… λάθος να ανοίξουν το σκορ νωρίς, με τον Μπίλτερ να σκοράρει για τέταρτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα, μετά από ασίστ του Άντερσον μόλις στο 10ο λεπτό.

Ωστόσο, η συνέχεια ήταν ένας μονόλογος για τους «ταύρους», που έφτασαν στην ανατροπή στην επανάληψη μέσα σε ένα εξάλεπτο, με τους… συνήθεις υπόπτους. Καθώς ο Βέρνερ με δυνατό βολέ στο 51’ και ο Ζάμπιτσερ στο 57’ που πρόλαβε τον Γκίκιεβιτς, έκαναν το 2-1.

Ενώ ξανά ο Βέρνερ τρία λεπτά πριν τη λήξη φρόντισε να διαμορφώσει το τελικό 3-1 με το υπ’ αριθμόν 20 φετινό του τέρμα στο γερμανικό πρωτάθλημα και να δώσει στη Λειψία τη δυνατότητα να γίνει η πρώτη ομάδα στην ιστορία της Bundesliga που σκοράρει 3+ γκολ σε εννιά διαδοχικά ματς!

Παράλληλα, η ομάδα της Σαξονίας πέτυχε την πέμπτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της, ενώ πλέον στα τελευταία 16 παιχνίδια στο γήπεδό της μετράει εννιά νίκες, έξι ισοπαλίες και μόλις μια ήττα, για να πάει στο +5 από τη δεύτερη της βαθμολογίας Γκλάντμπαχ.