Γερμανία

Πέρασε από τη Στουτγκάρδη και ξαναμπαίνει σε τροχιά... Ευρώπης η Βέρντερ

Η Βέρντερ Βρέμης έφυγε με το διπλό από τη Στουτγκάρδη (0-2), ανέβηκε στην 8η θέση και στους 27 βαθμούς και ξαναμπαίνει σε ευρωπαϊκή τροχιά.

Πέρασε από τη Στουτγκάρδη και να ξαναμπαίνει σε τροχιά... Ευρώπης η Βέρντερ (0-2). Η ομάδα της Βρέμης βρήκε δύο γκολ στο δεύτερο μέρος και ανέβηκε στους 27 βαθμούς και στην 8η θέση. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι υποχρεώθηκαν σε ακόμη μία ήττα και παρέμειναν στη 16η θέση, η οποία οδηγεί σε αγώνες μπαράζ, με 16 βαθμούς. Βασικός αγωνίστηκε ο Μαυροπάνος, με τον Καστανάρα να περνά ως αλλαγή στο 70ο λεπτό, δίχως να καταφέρει να αλλάξει την έκβαση της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 59', με τον Στάγκερ να βρίσκεται στο κατάλληλο σημείο και να «εκτελεί» τον Παβλένκα για το 1-0! Στο 77ο λεπτό, η Βέρντερ βρήκε και δεύτερο τέρμα. Ο Φίλγκρουκ τροφοδότησε με εξαιρετική πάσα τον Ντουκς, εκείνος ξεπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και με ένα πανέμορφο σουτ στη γωνία, έκανε το 2-0, «κλειδώνοντας» τη νίκη για την ομάδα του. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με το σύνολο του Όλε Βέρνερ να παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη.