Γερμανία

Διέλυσε τον… Μαυροπάνο η Μπάγερν του ασταμάτητου Λεβαντόφσκι!

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε και το ματς με την Στουτγάρδη του βασικού Μαυροπάνου η Μπάγερν, περνώντας με το εμφατικό 5-0 και τους Γκνάμπρι, Λεβαντόφσκι για σκόρερ.

Το ένα ρεκόρ μετά το άλλο σπάει ο ασταμάτητος Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και η Μπάγερν Μονάχου πάει… τρένο! Ο Πολωνός στράικερ σκόραρε δις και «πάτησε» άλλη μία κορυφή, με τους Βαυαρούς να περνάνε με το εμφατικό 5-0 από την Στουτγάρδη που είχε στο βασικό της σχήμα τον Ντίνο Μαυροπάνο.

Ο Γιούλιαν Νάγκελσμαν είδε τον τραγικό αγωνιστικό χώρο του «Mercedes-Benz Arena» να… πληγώνει τον Κομάν που αποχώρησε με πρόβλημα στον οπίσθιο μηριαίο, αλλά αυτό δεν πτόησε την ομάδα του ώστε να πάει με το προβάδισμα στα αποδυτήρια χάρη σε πλασεδάρα του Γκνάμπρι (40’) και… ξεχείλωσε το σκορ στο δεύτερο μέρος. Ο Λεβαντόφσκι έφτιαξε το 2-0 του Γκνάμπρι στο 53’, με τον Πολωνό να παίρνει τη σκυτάλη στη συνέχεια και με δύο γκολ (από ισάριθμες ασίστ του Γκνάμπρι) σε τρία λεπτά (69’-72’) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ με 42 γκολ σε ένα ημερολογιακό έτος στην Bundesliga.

Ο Γκνάμπρι πέτυχε χατ-τρικ στο 74ο λεπτό, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 5-0 της Μπάγερν Μονάχου στην έδρα της Στουτγάρδης.