Γερμανία

Έβαλε σε μπελάδες τη Χέρτα η Μάιντς!

Η Μάιντς κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το Βερολίνου, επικρατώντας 2-1 επί της Χέρτα και την έβαλε σε μπελάδες.

Νικηφόρα πέρασε από το Βερολίνο η Μάιντς που επικράτησε με 2-1 επί της Χέρτα, για την 33η αγωνιστική της Bundesliga και πλέον οι γηπεδούχοι μπαίνουν σε μπελάδες μια αγωνιστική πριν το τέλος.

Οι Βερολινέζοι παρέμειναν στη 15η θέση με 33 βαθμούς, ενώ από πίσω ακολουθεί στο -4 η Στουτγκάρδη, που θα αντιμετωπίσει αύριο την Μπάγερν Μονάχου.

Η Χέρτα έκανε καλό ξεκίνημα, ωστόσο ήταν αυτή που βρέθηκε με την πλάτη στο τοίχο, καθώς οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 25’ με τον Σίλβα Γιουίντμερ, να ανοίγει το σκορ με πολύ ωραίο τρόπο.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Μάιντς κατάφερε να ανεβάσει την απόδοση της, με τον Σταχ να πετυχαίνει και δεύτερο τέρμα για την ομάδα του, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, η Χέρτα κέρδισε πέναλτι και την εκτέλεση του ανέλαβε ο Ντέιβι Σέλκε και έστειλε ισόπαλες τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χέρτα όσο και να προσπάθησε να πάρει τους τρεις βαθμούς δεν το κατάφερε, με τη Μάιντς να την τιμωρεί στο 81’, όταν ο Μπελ πήδηξε ψηλότερα από όλους στην περιοχή του Λότκα και έγραψε το τελικό 2-1.