Γαλλία

Δεν άνοιξε το… δώρο της Μονακό η Λιόν

Η Λιόν είχε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του Σαμπιονά, μετά τη γκέλα της Μονακό, αλλά την σπατάλησε, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στην εκ των ουραγών Ανζέ.

Η Λιόν δέχθηκε ένα… δώρο από τη Μονακό, η οποία στραβοπάτησε στην έδρα της Μονπελιέ και ήξερε ότι με νίκη επί της Ανζέ, αφενός θα έμενε μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του Σαμπιονά, αφετέρου θα συνέχιζε να ασκεί πίεση στην πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν στη μάχη του τίτλου. Παρ’ όλα αυτά, η Ολιμπίκ δεν το… ξετύλιξε, καθώς παραχώρησε ισοπαλία 1-1 και πλέον αν οι Παριζιάνοι περάσουν από την έδρα της Ναντ, θα ξεφύγουν με 11 βαθμούς από τις διώκτριες τους.

Η Ανζέ «έβαλε φωτιά» στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε μόλις στο 14’ με πέναλτι του Εκαμπί και κράτησε το υπέρ της σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Με το ξεκίνημα του δεύτερου και συγκεκριμένα στο 47’, η Λιόν ισοφάρισε με τον Φεκίρ και είχε όλο τον χρόνο μπροστά της για την ανατροπή. Παρ’ όλα αυτά δεν κατάφερε να φτάσει στην επίτευξη ενός δεύτερου γκολ, παρότι στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε με παίκτη παραπάνω, καθώς αποβλήθηκε ο Τε στο 84’.