Βέλγιο

Δεν συνέρχεται με τίποτα η Άντερλεχτ!

Δεν βλέπει άσπρη μέρα η Άντερλεχτ! Μετά την πρώτη της νίκη στο βελγικό πρωτάθλημα, γνώρισε νέα ήττα από την Αντβέρπ με 2-1 και διατηρήθηκε στα… χαμηλά, με πέντε βαθμούς έπειτα από επτά παιχνίδια.

Σε… καλή παρένθεση των κακών της εμφανίσεων μετέτρεψε τη νίκη της περασμένης αγωνιστικής η Άντερλεχτ, αφού γνώρισε νέα ήττα στο γήπεδό της με 2-1 από την Αντβέρπ, στην έβδομη στροφή του βελγικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Σίμον Ντέιβις έχει ξεκινήσει με τον χειρότερο τρόπο το φετινό πρωτάθλημα, με τη νίκη επί της Σταντάρ Λιέγης να αποτελεί μια αχτίδα φωτός, μετά από τρεις ήττες και δύο ισοπαλίες.

Δεν κατάφερε, όμως, να συνεχίσει με τον ίδιο τρόπο, αφού η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε στα τελευταία δέκα λεπτά, μετά την αποβολή του Λοκόνγκα και πήρε στο… φινάλε το τέταρτο φετινό τρίποντο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κυριάρχησαν, με την Άντερλεχτ να μένει ζωντανή στο πρώτο ημίχρονο χάρη στις επεμβάσεις του Χένρικ φαν Κρόμπριτζ.

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού δεν είχε την ίδια τύχη, παρότι κατάφερε να ισοφαρίσει στο αρχικό προβάδισμα της Αντβέρπ. Ο Ραφαέλοφ άνοιξε το σκορ στο 49’ με κοντινό πλασέ, με τον Τσαντλί να είναι αυτός που έκανε το 1-1 στο 65’.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 78’ με την αποβολή του Λοκόνγκα με δεύτερη κίτρινη και ο Μιγιόσι με εντυπωσιακό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.