Σκωτία

Διατήρησαν τη διαφορά Ρέιντζερς, Σέλτικ

Με νίκες συνέχισαν οι Ρέιντζερς και Σέλτικ στη 15η αγωνιστική της Scottish Premier και διατήρησαν τη διαφορά των τεσσάρων πόντων στη βαθμολογία.

Η Ρέιντζερς νίκησε 3-1 στην έδρα της Λίβινγκστον για τη 15η αγωνιστική της Scottish Premier και παράμεινε στο +4 στην κορυφή από τη δεύτερη Σέλτικ, παραμένοντας το φαβορί για την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου και αφήνοντας τους γηπεδούχους στο -3 από την τελευταία θέση.

Οι «διαμαρτυρόμενοι» έφτασαν στο -2 στο πρώτο ημίχρονο με τους Αρφιλντ στο 8’ και Αρίμπο στο 26΄, πριν μειώσει στο 30’ ο Άντερσον. Στην επανάληψη και στο 78’ ο Σακαλά έκανε το τελικό 1-3.

Έστω και δύσκολα, η Σέλτικ νίκησε 2-1 στο «Σέλτικ Παρκ» την Αμπερντίν και διατήρησε το -4 από την «αιώνια» αντίπαλο, αφήνοντας τους κυπελλούχους Ευρώπης του 1983 κάτω από τη μέση της βαθμολογίας.

Για τους «καθολικούς», ο Ζότα στο 20΄εκανε το 1-0, ισοφάρισε ο Φέργκιουσον στο 33΄με πέναλτι και στο 60’ ο ΜακΓκρέγκορ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.