Πορτογαλία

Διέλυσε τη Σπόρτινγκ και ξαναπάει για Ευρώπη η Φαμαλικάο

Με άνεση, η Φαμαλικάο νίκησε 3-1 τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας εντός έδρας για την 23η αγωνιστική της Primeira Lega, την άφησε στο -4 από την τριάδα και ξαναμπήκε στο «κόλπο» για την έξοδο στο Europa League.

Η Φαμαλικάο νίκησε άνετα τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας 3-1 εντός έδρας στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 23η αγωνιστική της Primeira Lega και μείωσε στο -4 από την τέταρτη θέση και τα «λιοντάρια», που βρέθηκαν, με τη σειρά τους, στο -4 από την τρίτη Μπράγκα και από το καλό «εισιτήριο» για το επόμενο Europa League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Ράτσιτς και Γκονσάλβες, μείωσε ο Κάοτες στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όμως στο 66’ ο Γκονσάλβες «έκοψε» κάθε ελπίδα για τους πρωτευουσιάνους.