Γαλλία

Διπλούρα με γκολάρα η Γκινγκάμπ στο ντέρμπι της Βρετάνης

Με γκολ του Ν’γκμπακοτό στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η Γκινγκάμπ νίκησε 1-0 εκτός έδρας τη Ρεν στο ντέρμπι της Βρετάνης για την 24η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Ήταν ντέρμπι με τα όλα του και κρίθηκε στο τέλος. Ρεν και Γκινγκάμπ τα έδωσαν όλα στο «Roazhon Park», αλλά η Βρετάνη έχει ένα αφεντικό και αυτό είναι η Γκινγκάμπ. Οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και πήραν μια σπουδαία νίκη με σκορ 1-0, που τους διατηρεί σε τροχιά Ευρώπης. Παράλληλα, έβαλαν τέλος στο σερί τριών συνεχόμενων ηττών.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Γένι Ατίτο Ν’γκμπακοτό. Ο Κονγκολέζος επιθετικός, που αποκτήθηκε από τη Γκινγκάμπ τον Ιανουάριο, πέρασε ως αλλαγή στο 79’ και στο 92’ πέτυχε το γκολ της νίκης για την ομάδα του σε μια υποδειγματική αντεπίθεση, που προέκυψε μετά από κόρνερ της η Ρεν. Η τελευταία ευκαιρία για γκολ των γηπεδούχων μετατράπηκε σε ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, που πήραν έτσι το μεγάλο διπλό.