Κύπρος

Ξανά στην κορυφή με πεντάρα ο Απόλλων Λεμεσού, επέστρεψε στις νίκες η Ανόρθωση

Εντυπωσιακός στην έδρα της ΑΕ Ζακακίων ο Απόλλων Λεμεσού, θριάμβευσε με 5-0 και ανέβηκε ξανά στην κορυφή του κυπριακού πρωταθλήματος! Νίκες για Ανόρθωση και ΑΕ Λεμεσού!

«Σκόρπισε» με το εντυπωσιακό 5-0 την ΑΕ Ζακακίων και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας ο Απόλλων Λεμεσού!

Η ομάδα του Μιλόγεβιτς πανηγύρισε την 5η νίκη της στο φετινό κυπριακό πρωτάθλημα, ανοίγοντας το σκορ στο 3ο κιόλας λεπτό, με αριστοτεχνική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά. Ο Μαρκές διπλασίασε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο 46', ενώ ο Πέρετζ έκανε το 3-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Μάλιστα, στο 90'+4 σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, με το τελικό 5-0 να διαμορφώνεται στο 90'+6', με αυτογκόλ του Ρουίθ.

Ταυτόχρονα, η Ανόρθωση επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τον Άρη Λεμεσού, φεύγοντας με τη νίκη 2-0 από την έδρα της Δόξας και ανεβαίνοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας, μόλις έναν βαθμό μακριά από την κορυφή. Η «Μεγάλη Κυρία» σκόραρε δις με Μπανζά και Γκασαμά πριν συμπληρωθούν 20 λεπτά αγώνα (10' και 18'), διατηρώντας στη συνέχεια με άνεση το προβάδισμά της.

Τέλος, η ΑΕ Λεμεσού επικράτησε 2-1 του Οθέλλου, παίρνοντας την πρώτη της νίκη μετά από πέντε διαδοχικές ανεπιτυχείς προσπάθειες. Ο Μακρής άνοιξε το σκορ στο 10', με τον Ναντρίνι να ισοφαρίζει για τους φιλοξενούμενους στο 70' και τον Μεντόσα να πετυχαίνει το καθοριστικό γκολ στο 86'!