Κύπρος

Δύο στα δύο για Ανόρθωση και ΑΕΛ

Η «Κυρία» πέρασε με 1-0 από την έδρα της Πάφου και η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε 2-1 της Νέας Σαλαμίνας.

Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες του κυπριακού πρωταθλήματος πέτυχε η Ανόρθωση, που επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Πάφου. Για τους γηπεδούχους ήταν η πρώτη ήττα μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας. Το γκολ της νίκης πέτυχε με πέναλτι στο 90’ ο Οκριασβίλι. Δεύτερος πρωταγωνιστής ήταν ο τερματοφύλακας, Λόρια που απέκρουσε το πέναλτι του Ανγκούλο στο 52’. Οι δύο ομάδες έχουν παράπονα από τη διαιτησία, αφού υπήρξε έντονη αμφισβήτηση για το κατά πόσο υπήρξαν παραβάσεις και στις δύο περιπτώσεις.

Το «δύο στα δύο» έκανε και μάλιστα με ανατροπή η ΑΕΛ, που επικράτησε 2-1 της Νέας Σαλαμίνας, η οποία γνώρισε τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 37’ με τον Βάγκνερ, αλλά η χαρά τους κράτησε πέντε λεπτά. Στο 42’ η ομάδα της Λεμεσού ισοφάρισε με πέναλτι του Μαέ. Στο δεύτερο ημίχρονο, χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες και στο 68’ ο Αντωνίου ολοκλήρωσε την ανατροπή, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.