Σκωτία

Δύσκολο +12 για Σέλτικ

Έστω και στο τελευταίο 20λεπτο, η Σέλτικ νίκησε δύσκολα 1-0 την Κιλμάρνοκ τη Γλασκώβη για τη δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ της Scottish Premier και βρέθηκε στο +12 στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Σέλτικ νίκησε 1-0 την Κιλμάρνοκ στο «Σέλτικ Παρκ» για τη δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ της Scottish Premier που οδηγούν στον τίτλο και βρέθηκε στο +12 στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας από τη δεύτερη Ρέιντζερς, που έχει ένα ματς λιγότερο και την Κυριακή υποδέχεται την Αμπερντίν στο ντέρμπι της αγωνιστικής, όπου και θα προσπαθήσει να ξαναπάει στο -9 από τους «καθολικούς».

Από την πλευρά της, η Κιλμάρνοκ έμεινε στο -3 από την τρίτη προνομιούχο θέση και την Αμπερντίν και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί πιο κοντά στην έξοδο στο επόμενο Europa League.

Οι πρωταθλητές δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη βρήκαν τους διαδρόμους για την αντίπαλοι εστία και σκόραραν με τον Σιμούνοβιτς στο 68’, διατηρώντας για 15η αγωνιστική το αήττητο.