Oλλανδία

Έβγαλε ασίστ ο Παυλίδης στην ήττα της Άλκμααρ, άνετο διπλό η Τβέντε του Λημνιού

Ο Παυλίδης «σέρβιρε» το γκολ που έδωσε το προβάδισμα στην Άλκμααρ, όμως η Χέρακλες ήταν αυτή που πανηγύρισε με ανατροπή (3-2). Άνετο διπλό (4-1) πήρε η Τβέντε επί της Φίτεσε, με βασικό τον Λημνιό.

Δεύτερη σερί νίκη πανηγύρισε η Τβέντε, η οποία «καθάρισε» 4-1 τη Φίτεσε στο Άρνεμ, για την πέμπτη αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Με τον Δημήτρη Λημνιό να ξεκινάει στο αρχικό σχήμα( αντικαταστάθηκε στο 74’), η Τβέντε πήρε άνετο τρίποντο και έφτασε τους επτά βαθμούς, τους οποίους συγκέντρωσε σε τέσσερα τελευταία παιχνίδια.

Το σκορ άνοιξε στο τρίτο μόλις λεπτό ο Πρόπερ, με τον φαν Βόλφσβίνγκελ να κάνει το 2-0 στο 45’. Πρόπερ (56’) και Φλαπ (60’) διεύρυναν το σκορ στο 4-0, ενώ ο Νταρφαλού στο 62’ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Την πρώτη φετινή νίκη πήρε η Χέρακλες με 3-2 επί της Άλκμααρ των Παυλίδη και Χατζηδιάκου.

Η ΑΖ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, με τον Παυλίδη να σερβίρει στον Γκούντμουντσον στο 19’, όμως ο Σερχάους ισοφάρισε στο 45’ για τους γηπεδούχους, που πήραν το προβάδισμα στο 72’. Ο Ρέιντερς ισοφάρισε στο 89’, κάνοντας την Άλκμααρ να ελπίζει για τον βαθμό, όμως τα σχέδιά της χάλασε στις καθυστερήσεις ο Φλόετ.