Πορτογαλία

Εντυπωσιακή Τοντέλα, συνέτριψε τη Σάβες και παραμένει στη μεγάλη κατηγορία!

Σε ένα ματς με χαρακτήρα τελικού, η Τοντέλα «πάτησε» τη Σάβες (5-2 εντός) και κέρδισε την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία. Αντιθέτως, η ομάδα του Μότα υποβιβάστηκε.

Η Τοντέλα ήταν η μεγάλη κερδισμένη του «τελικού» με τη Σάβες, την οποία συνέτριψε 5-2 εντός έδρας και εξασφάλισε τη σωτηρία της, σε ένα ματς που έπαιζε μόνο για τη νίκη. Αντιθέτως, η ομάδα του Μότα υποβιβάστηκε στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία του πορτογαλικού ποδοσφαίρου, παρότι αγωνιζόταν για δύο αποτελέσματα στο «Ζοάο Καρντόσο».

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με… μάτι που γυαλίζει το παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της αντίπαλης άμυνας για να προηγηθούν 1-0 στο 4’ με τον Ίκαρο. Ο πρώην χαφ του Απόλλωνα Σμύρνης, Ζοάο Πέδρο, έγραψε το 2-0 στο 8’ και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του.

Το εφιαλτικό απόγευμα για τη Σάβες συνεχίστηκε, με την ομάδα του Μότα να «μπάζει» αμυντικά και να δέχεται άλλα δύο τέρματα στο πρώτο ημίωρο: στο 16’ από τον Μουρίγιο και στο 28’ από τον Ντελγάδο.

Οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν από το λήθαργο που είχαν πέσει και μείωσαν στο 38’ με τον Πλατινί, ενώ βρήκαν και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+2) με κεφαλιά του Μάρας.

Οι παίκτες της Σάβες αναθάρρησαν μετά από αυτή την εξέλιξη και πίεσαν αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να σημειώσουν ένα ακόμα τέρμα και να βάλουν φωτιά στο ματς. Εντούτοις, ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων, Ράμος, να κατεβάζει τα ρολά.

Στο 77’, η ομάδα του Πέπα βγήκε εξαιρετικά στην αντεπίθεση και ο Μουρίγιο από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 5-2 σφραγίζοντας έτσι τη νίκη και την παραμονή της Τοντέλα στη μεγάλη κατηγορία.