Γενικά

Έγινε της... ανατροπής και η Νιγηρία προκρίθηκε στα προημιτελικά

Εφτάψυχη η Νιγηρία, έκανε ανατροπή στην ανατροπή κόντρα στο Καμερούν (3-2) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα!

Στα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα προκρίθηκε η Νιγηρία!

Μετά από ένα φοβερό ματς, με δύο ανατροπές και διακυμάνσεις στο σκορ, η ομάδα του Γκέρνοτ Ρορ επικράτησε 3-2 του Καμερούν και θα περιμένει στους «8» της διοργάνωσης τον νικητή του Αίγυπτος-Νότιος Αφρική!

Στα του ματς, η Νιγηρία προηγήθηκε στο 19ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Ιγκάλο αλλά το Καμερούν το έφερε... τούμπα σε ένα τρίλεπτο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο με γκολ των Μπαόκεν (41’) και Εντζιέ (44’). Ωστόσο, η Νιγηρία απέδειξε πως είχε τα ψυχικά αποθέματα και με νέα ανατροπή, επίσης σε ένα τρίλεπτο, κατάφερε να πάρει ξανά τα ηνία του αγώνα και τελικά το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Ο Ιγκάλο στο 63’ με το δευτερο προσωπικό του τέρμα ισοφάρισε σε 2-2 και τρία λεπτά μετά ο Ιγουόμπι έγραψε το 3-2, το οποίο παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, Ζόσουα Μποντό.