Ιταλία

Έγραψε ιστορία ο Κουαλιαρέλα στην τεσσάρα της Σαμπντόρια!

Η Σαμπντόρια διέλυσε με 4-0 την Ουντινέζε και... βλέπει Ευρώπη, με τον Κουαλιαρέλα να γράφει ιστορία και να ισοφαρίζει το «τρελό» ρεκόρ του Γκαμπριέλ Μπατιστούτα.

Μυθικός Κουαλιαρέλα, έγραψε ιστορία και οδηγεί την Σαμπντόρια στην Ευρώπη! Ο Ιταλός παικταράς σκόραρε για 11ο συνεχόμενο παιχνίδι και ισοφάρισε το τρελό ρεκόρ του Γκαμπριέλ Μπατιστούτα, με την Σαμπντόρια να διαλύει την Ουντινέζε με 4-0!

Φοβερή εμφάνιση από την Σαμπντόρια, έφτιαξε πάνω από είκοσι τελικές σε όλο το παιχνίδι και έκανε... φύλλο και φτερό την Ουντινέζε! Ο Κουαλιαρέλα, λοιπόν, ισοφάρισε το ρεκόρ του Μπατιστούτα σκοράροντας με πέναλτι στο 33ο λεπτό, ενώ σκόραρε ξανά από την άσπρη βούλα στο 56’ για το 2-0. Ο Λίνετι στο 68’ έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του για να έρθει ο Γκαμπιαντίνι και να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 78ο λεπτό!

Αναφορικά με το ρεκόρ του Μπατιστούτα, αυτό είχε συμβεί τη σεζόν 1994-95, όταν ο Αργεντινός είχε σκοράρει 13 γκολ στις 11 πρώτες αγωνιστικές, με τον Κουλιαρέλα να έχει πετύχει 14 τέρματα στις 11 σερί αγωνιστικές που έχει σκοράρει, αντίστοιχα.