Πορτογαλία

Είπε «ευχαριστώ» στην Πόρτο για το δώρο η Μπενφίκα

Έστω και με τα χίλια ζόρια και κόντρα σε εννιά παίκτες, η Μπενφίκα νίκησε 2-1 στην έδρα της Ρίο Αβε για την 27η αγωνιστική της Primeira Lega και βρέθηκε παρέα με την Πόρτο στην κορυφή.

Η Μπενφίκα χρειάστηκε ένα γκολ στο 87΄για να νικήσει τη Ρίο Αβε των εννιά παικτών εκτός έδρας, όμως αυτό το αποτέλεσμα, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Primeira Lega, την έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Πόρτο, ύστερα από την τεράστια «γκέλα» των «δράκων» στην έδρα της ουραγού Αβες και με τους «αετούς» να ξαναμπαίνουν για τα καλά στο «κόλπο» της διεκδίκησης του τίτλου επτά αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στην πέμπτη προνομιούχο θέση τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Η Ρίο Αβε αιφνιδίασε τους Λουζιτανούς και προηγήθηκε με τον Ταρέμι στο 26’, ενώ ακυρώθηκε γκολ της Μπενφίκα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η αποβολή του Αλ Μοχάμεντ στο 62΄ έφερε την ισοφάριση του Σεφέροβιτς στο 64’. Η πίεση των πρωταθλητών έφερε και την αποβολή του Νούνο Σάντος στο 72’ και τελικά ο Βάιγκλ στο 87’ «λύτρωσε» τους «αετούς».

«Ανάσα» για την Πάσος Φερέιρα, που νίκησε 2-1 εντός έδρας την Μπελενένσες και βρέθηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.