Copa America

Είχε… Οσπίνα η Κολομβία (video)

Με ήρωα τον Νταβίντ Οσπίνα, η Κολομβία επικράτησε στα πέναλτι του Περού και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του επετειακού Κόπα Αμέρικα.

Την πρώτη της νίκη μετά το 2001 σε Κόπα Αμέρικα κατάφερε να πετύχει η Κολομβία, η οποία μάλιστα συνδυάστηκε με την πρόκρισή της στην ημιτελική φάση της επετειακής διοργάνωσης που διεξάγεται στις ΗΠΑ.

Σημαντικό ρόλο στην επιτυχία αυτή των «καριόκας» είχε ο Νταβίντ Οσπίνα, ο οποίος απέκρουσε ένα πέναλτι μετά την παράταση στο ματς με τους Περουβιανούς που έληξε 0-0.

Στην κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες δεν πρόσφεραν ιδιαίτερες συγκινήσεις, με την Κολομβία να έχει δύο σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο με τον Μπάκα στο 3’ και τον Χάμες Ροντρίγκες στο 21’. Από την πλευρά του, το Περού περιορίστηκε περισσότερο σε παθητικό ρόλο και οι φάσεις ήταν λιγοστές ως ανύπαρκτες.

Στους «4», τώρα, η Κολομβία θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Μεξικό-Χιλή.