Κύπρος

Έκανε... πλάκα στην ΑΕΚ ο Απόλλωνας

Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα ο Απόλλωνας και επικράτησε της ΑΕΚ Λάρνακας 3-1, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA.

Μεγάλη νίκη γα τους «κυανόλευκους» που νίκησαν μέσα στο σπίτι τους την ΑΕΚ με 3-1, για την 12η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος. Η φιλοξενούμενη «γνώρισε» την τρίτη σερί ήττα της, γεγονός που προκαλεί ανησυχία στην ομάδα.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, με τον Απόλλωνα να πιέζει σε κάποιες στιγμές αλλά τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 0-0.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, η ΑΕΚ άρχισε να δείχνει τα... δόντια της και να φέρνει σε δύσκολη θέση την γηπεδούχο, η οποία όμως στο 52΄με τον Πίττα να ανοίγει το σκορ στο παιχνίδι.

Στο 58΄ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο, ο Ζελάγια με καρφωτή κεφαλιά διπλασίασε το σκορ για τον Απόλλωνα.

Δεν σταμάτησε όμως εκεί και στο 70ο λεπτό, «κλείδωσαν» τη νίκη με το τρίτο γκολ του Μάρκοβιτς.

Η ΑΕΚ μείωσε στο 90΄με τον Φλοριάν, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Απόλλων: Μολ, Σάλαϊ, Σελίμοβιτς, Νσούε (Μάρκοβιτς 19'), Πέδρο, Σακέτι, Χάμπος, Περέιρα (Πίττας 46'), Παπουλής, Γκακπέ (Βασιλείου 18'), Ζελάγια

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Μοΐσοφ, Τρισκόφσκι, Τέτε, Χέφελ (Φλοριάν 61'), Γκονζάλεθ, Πλάνας, Σάστρε, Κάσες, Γιάννου

Επιμέλεια: Αναστασία Βοσνάκη