Πορτογαλία

Έκανε το… καθήκον της η Πόρτο, «γκέλαρε» η Σπόρτινγκ

Η Πόρτο δυσκολεύθηκε αλλά νίκησε την τελευταία Άβες με… γκολάρα του Μαρκάνο από… νωρίς και έμεινε στο -2 από την πρώτη Μπενφίκα. Ήττα σοκ της Σπόρτινγκ στο 88’ από την Τοντέλα, για την 10η αγωνιστική!

Τα... εύκολα δύσκολα έκανε σήμερα η Πόρτο, που επικράτησε της ουραγού Άβες με το ισχνό 1-0, χάρη στο πολύ ωραίο γκολ του Ιβάν Μαρκάνο μετά από σέντρα-ασίστ του Οτάβιο στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης που διεξήχθη στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στο πορτογαλικό πρωτάθλημα.

Οι «δράκοι του Οπόρτο» ζήτησαν και πέναλτι σε ανατροπή του Μπρούνο Κόστα από τον Αφόνσο Φιγκεϊρέδο, με τον διαιτητή να πηγαίνει στο VAR και να παίρνει πίσω την απόφαση του να το καταλογίσει, στο 24ο λεπτό!

Σε κάθε περίπτωση, με το εν λόγω αποτέλεσμα, η Πόρτο κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς και να μείνει στο… κυνήγι της πρωτοπόρου Μπενφίκα, απέχοντας δύο βαθμούς...

Αντιθέτως, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας ηττήθηκε στην έδρα της Τοντέλα με 1-0, μετά από τέρμα που δέχθηκε δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, με αποτέλεσμα να μείνει πλέον δέκα βαθμούς μακριά από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα!