Ισπανία

Εξασφάλισε παραμονή η Μπέτις, «βουλιάζει» η Εσπανιόλ

Έστω και με το ζόρι, η Μπέτις νίκησε την ουραγό Εσπανιόλ 1-0 στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» για την 31η αγωνιστική της Primera Division και εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία.

Η Μπέτις νίκησε 1-0 την Εσπανιόλ στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» της Σεβίλλης για την 31η αγωνιστική της Primera Division και ουσιαστικά εξασφάλισε από σήμερα την παραμονή της στην κατηγορία επτά αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος, μην έχοντας βλέψεις για κάτι καλύτερο στη συνέχεια.

Αντίθετα, οι Καταλανοί παρέμειναν στην τελευταία θέση και στο -8 από τις θέσεις παραμονής, δυσκολεύοντας το έργο τους.

Το ματς δε διεκδικεί «δάφνες» ποιότητας στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, το γρήγορο γκολ του Μπάρτρα στο 48’ με σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε τη νίκη, παρά τις πολλές ευκαιρίες των «βερντιμπλάνκος» στη συνέχεια και τις δύο κλασικές των Καταλανών στα τελευταία λεπτά.