Oλλανδία

Γκολ για… σεμινάριο με 4 πάσες η Εξέλσιορ, λυτρώθηκε στο τέλος με Σπάρτα Ρότερνταμ

Η Εξέλσιορ κατάφερε να επικρατήσει στο φινάλε του αγώνα με την Σπάρτα Ρότερνταμ, όμως το γκολ που πέτυχε στο 94’ αξίζει να αποτελέσει παράδειγμα προς μίμηση.

Ήταν το 93ο λεπτό του αγώνα Εξέλσιορ-Σπάρτα Ρότερνταμ για την 7η αγωνιστική της Eredivisie, με τις δύο ομάδες να είναι στο 1-1 και όλα να δείχνουν πως το συγκεκριμένο παιχνίδι θα λήξει χωρίς νικητή.

Όμως κάποιοι δεν υπολόγισαν την αντίδραση και το πάθος που έβγαζαν στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι, οι οποίοι σε ένα επιθετικό transition για σεμινάριο κατάφεραν να σκοράρουν και να πάρουν το ματς!

Συγκεκριμένα, με τέσσερις πάσες οι παίκτες της Εξέλσιορ κατάφερε να φτάσουν την μπάλα στον Τρόι Πάροτ, ο οποίος δεν αστόχησε στο φινάλε του αγώνα και έτσι η ομάδα του πήρε το «τρίποντο», με το εδραιώθηκε μόνη στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας του ολλανδικού πρωταθλήματος.