sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Έλληνες Εξωτερικού: Κοίτα τι έκαναν

Ακόμα μεγαλύτερη έγινε πλέον η ελληνική εκπροσώπευση στα ευρωπαϊκά γήπεδα με τις μεταγραφές των Δημήτρη Γιαννούλη και Βασίλη Ζαγαρίτη. Πέτυχε το 6ο φετινό γκολ του ο Μπακασέτας.

Οι Έλληνες εκπρόσωποί μας στους συλλόγους του εξωτερικού έγιναν ακόμα περισσότεροι την εβδομάδα που πέρασε, μετά τη μεταγραφή του Δημήτρη Γιαννούλη στη Νόριτς και του Βασίλη Ζαγαρίτη στην Πάρμα. Επίσης άλλοι δυο Έλληνες παίκτες άλλαξαν ομάδα, αλλά παρέμειναν στο εξωτερικό: ο Στέφανος Καπίνο από τη Βέρντερ Βρέμης στη Σαντχάουζεν και ο Χρήστος Δώνης από την Άσκολι στη Φένλο, αμφότεροι με τη μορφή δανεισμού.

Απόψε (25/1) διεξάγονται δύο «ελληνικοί εμφύλιοι» στο τουρκικό πρωτάθλημα: Φενέρμπαχτσε (Πέλκας) - Καϊσέρισπορ (Κολοβέτσιος) και Αλάνιασπορ (Μπακασέτας, Τζαβέλλας, Σιώπης) - Ανκαραγκουτσού (Κίτσιου).

Διαβάστε αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες ποδοσφαιριστές στο εξωτερικό στη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας (18-24/1):

ΑΓΓΛΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Βρέθηκε στην αποστολή της Λίβερπουλ για το ματς με την Μπέρνλι (21/1) για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του στις 13 Δεκεμβρίου, αλλά δεν αγωνίστηκε. Στον πάγκο βρισκόταν και στο ματς με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (24/1) για το FA Cup.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Aγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) της Ουέσκα με τη Βιγιαρεάλ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Ήταν βασικός (αγωνίστηκε και στα 90') στον τελικό του Σούπερ Καπ (20/1) κόντρα στη Γιουβέντους (ήττα της Νάπολι 2-0), ενώ στην ήττα από τη Βερόνα με 3-1 για τη Serie A βρισκόταν στον πάγκο σε όλη την αναμέτρηση.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι, στην εκτός έδρας ήττα της Κάλιαρι με 1-0 από τη Τζένοα.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Στον πάγκο σε όλο τον αγώνα, στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Λάτσιο.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Εκτός αποστολής, μετράει ελάχιστες μέρες στην ιταλική ομάδα.
Παναγιώτης Ταχτσιδης (Λέτσε, Serie B): Αγωνίστηκε ως βασικός και αντικαταστάθηκε στο 67' στην εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Εμπολι. Είδε κίτρινη κάρτα στο 46'.
Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι, Serie B): Αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ισοπαλίας (2-2) με τη Λέτσε.
Απόστολος Βέλλιος (Άσκολι, Serie B): Εκτός αποστολής για δεύτερο σερί παιχνίδι.
Τάσος Αυλωνίτης (Άσκολι, Serie B): Ήταν στον πάγκο σε όλη τον αγώνα κόντρα στην Ελλά Βερόνα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Παραμένει τραυματίας.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Εκτός αποστολής για 8η φορά στα τελευταία 10 ματς.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Αγωνίστηκε σε όλο το 2ο ημίχρονο στο ματς με τη Φαράιμπουργκ (ήττα 2-1).
Στέφανος Καπίνο (Σαντχάουζεν, Bundesliga 2): Αγωνίστηκε ως βασικός στην ισοπαλία κόντρα στη Μπόχουμ (1-1), παρότι μετράει μόνο λίγες μέρες στη ομάδα.
Bασίλης Λαμπρόπουλος (Μπόχουμ, Bundesliga 2): Παραμένει τραυματίας.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δώνης (Ρεμς): Στον πάγκο σε όλη την ανμέτρηση, στη νίκη επί της Μπρεστ με 1-0.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής στην εντός έδρας συντριβή της ομάδας του από τη Λιόν με 5-0.
Κουλούρης (Τουλούζ, Ligue 2): Eκτός αποστολής.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Η ομάδα του αγωνίζεται απόψε (25/1) κόντρα στη Νασιονάλ.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς, στην εκτός έδρας νίκη της Φένλο επί της Τβέντε με 1-0.
Xρήστος Δώνης (Φένλο): Μπήκε ως αλλαγή στο 85' στον πρώτο του αγώνα με τη νέα του ομάδα.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην ήττα 3-1 από την Τσβόλε εντός έδρας. Έδωσε την ασίστ στο γκολ της ομάδας του, με το οποίο άνοιξε το σκορ.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβικ): Βασικός (90 λεπτά), στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Αϊντχόφεν.
Τζέιμς Ευμορφιδης (Βααλβικ): Μπήκε ως αλλαγή στο 62' του παραπάνω ματς.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην σημαντική εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Φέγενορντ.
Νίκος Καρέλης (Ντεν Χάαγκ): Στον πάγκο σε όλο τον αγώνα κόντρα στην Έμεν.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Μπήκε ως αλλαγή στο 52' στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τον Άγιαξ.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Η Φενέρμπαχτσέ φιλοξενεί σήμερα (25/1) την Καϊσέρισπορ του Δημήτρη Κολοβέτσιου.
Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): Σκόραρε το 6ο του γκολ στο πρωτάθλημα και χάρισε το βαθμό (1-1) στην Αλάνιασπορ, στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ερζουρούμ (21/1).
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Είδε την κόκκινη κάρτα στο 90' κόντρα στην Ερζουρούμ (25/1) για εκτός φάσης χτύπημα σε αντίπαλο.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Αγωνίζεται σήμερα (25/1) κόντρα στην Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Πέλκα.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Η ομάδα του φιλοξενείται σήμερα (25/1) από την «ελληνική» Αλάνιασπορ.
Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπορ): Πέρασε ως αλλαγή στο 68΄ του ισόπαλου εκτός έδρας αγώνα απέναντι στην Γκαζιάντεπ (1-1).
Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Στον πάγκο στο εκτός έδρας 1-1 με την Μπασακσεχίρ.

ΚΥΠΡΟΣ
Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Αγωνίστηκε ως βασικός (90 λεπτά) και είδε κίτρινη κάρτα στο 30' του ισόπαλου εκτός έδρας αγώνα (0-0) με τον ΑΠΟΕΛ.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Αγωνίστηκε ως βασικός (90 λεπτά) στον αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ.
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Αγωνίστηκε ως βασικός για 61' λεπτά στον παραπάνω αγώνα.
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Είδε από τον πάγκο όλο το ματς με τον ΑΠΟΕΛ.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Στον πάγκο της Ομόνοιας στο εντός έδρας 1-0 επί του Παραλιμνίου.
Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Αγωνίστηκε ως βασικός για 81' στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Νέα Σαλαμίνα.
Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Η ομάδα του φιλοξενείται σήμερα (25/1) από την Καρμιώτισσα.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Εκτός αποστολής.
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ): Aγωνίστηκε ως βασικός και αντικαταστάθηκε στο 94' στην εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της ΛΑΣΚ Λιντς.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Αποβλήθηκε στο 48` με δεύτερη κίτρινη κάρτα στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Οσιγιεκ.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.
Νικόλαος Καινούργιος (Ζούλτε Βάρεγκεμ): Αγωνίστηκε ως βασικός για 62 λεπτά στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Μπέερσχοτ.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 5-0 από την Φέχερβαρ.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Βολουντάρι.

Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Γκαζ Μετάν.

Οι εκπρόσωποί μας σε Δανία, Σουηδία,Πολωνία δεν είχαν αγωνιστικές υποχρεώσεις καθώς τα πρωταθλήματα αυτά δεν βρίσκονται σε εξέλιξη.