Ισπανία

«Άλμα» παραμονής για Αλαβές, «βυθίζεται» η Έλτσε!

Η Αλαβές πέρασε από την έδρα της Έλτσε (0-2) και αγκαλιάζει την παραμονή, με την Οσασούνα να επικρατεί 3-2 της Κάντιθ σε αδιάφορο βαθμολογικά ματς.

Έτοιμη να κλειδώσει την παραμονή της η Αλαβές! Η ομάδα του Χάβι Καγιέχα πέρασε με 2-0 από την έδρα της Έλτσε και αγκαλιάζει την παραμονή της στην La Liga, με τους γηπεδούχους να βυθίζονται στην προτελευταία θέση και να βλέπουν το... τρένο να χάνεται!

Στο 40’ ο Χοσέλου άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ύστερα από ασίστ του Ριόχα. Οι ρόλοι άλλαξαν στο 54’ αφού ο σκόρερ έγινε δημιουργός και ο δημιουργός σκόρερ για να γράψει ο Ριόχα το 2-0 για την Αλαβές που ήταν και το τελικό σκορ.

Στο άλλο ματς, το οποίο ήταν αδιάφορο βαθμολογικά, η Οσασούνα επικράτησε 3-2 της Κάντιθ. Ο Μπούντμιρ στο 38’ άνοιξε το σκορ για την Οσασούνα, για να έρθει ο Σάπονιτς στο 49’ να φέρει το ματς στα ίσα ύστερα από εκτέλεση πέναλτι. Στο 69ο λεπτό ο Ισκέρδο διπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπούντιμιρ να χτυπάει ξανά στο 75’ και να γράφει το 2-2. Ο Περέα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-2 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Αραθάτε.