Ισπανία

Μπλόκο στο Έλτσε για τη Σεβίλλη

Οι Σεβιγιάνοι έπεσαν θύμα έκπληξης στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο», γνωρίζοντας την ήττα 2-1 από την Έλτσε.

Το... μυαλό στη Γερμανία και στον επαναληπτικό αγώνα της Τρίτης με αντίπαλο την Ντόρτμουντ για τους «16» του Champions League φαίνεται πως είχε η Σεβίλλη, η οποία γνώρισε ήττα σοκ 2-1 από την προτελευταία της βαθμολογίας Έλτσε.

Η ομάδα του Τζουλιέν Λοπετέγκι «πλήρωσε» το γεγονός πως αγωνίστηκε με αρκετές αλλαγές στη βασική σύνθεση, γνωρίζοντας έτσι τη δεύτερη διαδοχική ήττα της στη La Liga, παραμένοντας στην τέταρτη θέση με 48 βαθμούς και στο -5 από την τρίτη Ρεάλ Μαδρίτης.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι βγήκαν για πρώτη φορά μετά από καιρό από τη ζώνη του υποβιβασμού, φτάνοντας τους 24 πόντους.

Μετά από ένα κακό από πλευράς ποιότητας και θεάματος πρώτο ημίχρονο, η Έλτσε άνοιξε το σκορ στο 70' με εξαιρετικό σουτ του Γκούτι. Έξι λεπτά αργότερα, ο Καρίγιο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 με κεφαλιά, με τη Σεβίλλη να μοιάζει χαμένη από όσα συνέβαιναν. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 90', με κεφαλιά του Ντε Γιόνγκ.