Ιταλία

Έβαλε τέλος στα όνειρα τίτλου της Νάπολι με επική ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο η Έμπολι

Παρά το γεγονός ότι προηγούνταν με 2-0 μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με την Έμπολι, η Νάπολι ηττήθηκε με 3-2 και οι ελπίδες της για κατάκτηση του πρωταθλήματος ελαχιστοποιούνται.

Τι κι αν είχε δεν είχε καταφέρει να πανηγυρίσει ούτε μία νίκη στο πρωτάθλημα της Serie A μέσα στο 2022;

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τη Νάπολι, η Έμπολι κατάφερε να κάνει μια επική ανατροπή, να επικρατήσει με 3-2 και να ελαχιστοποιήσει τις πιθανότητες που είχαν οι «παρτενοπέι» να κατακτήσουν το φετινό πρωτάθλημα.

Ο Μέρτενς έδωσε το προβάδισμα στη Νάπολι με ωραίο πλασέ στο 44', ενώ ο Ινσίνιε διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων στο 53' με όμορφο διαγώνιο σουτ. Ωστόσο, η Έμπολι κατάφερε αρχικά να μειώσει με τον Χέντερσον στο 80', πριν ο Πιναμόντι σκοράρει δις, χαρίζοντας στην ομάδα του ένα τρίποντο με το οποίο ουσιαστικά σφράγισε και την παραμονή της (+12 από τη ζώνη του υποβιβασμού)! Από την άλλη, η Νάπολι έμεινε για τρίτη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη, χάνοντας για δεύτερη φορά στη φετινή σεζόν από τη σημερινή της αντίπαλο και παραμένοντας πέντε βαθμούς μακριά από την κορυφή της βαθμολογίας.

Στο έτερο ματς για την 34η αγωνιστική της Serie A που ξεκίνησε στις 16:00, Μπολόνια και Ουντινέζε έμειναν στο ισόπαλο 2-2 στην έδρα της πρώτης, παραμένοντας στη μέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Χίκεϊ έβαλε από νωρίς (6') τους γηπεδούχους σε «θέση οδηγού», με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την ανατροπή, με γκολ των Ουντότζι στο 25' και Σαξές στο 46'. Ο Σανσόνε ισοφάρισε για την Μπολόνια στο 59', με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.