Κύπρος

«Έπιασε» την Ανόρθωση η Ομόνοια

Η Νέα Σαλαμίνα «μπλόκαρε» με 2-2 την Ανόρθωση και έδωσε την ευκαιρία στην Ομόνοια, που επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ, να την «πιάσει» στην κορυφή της βαθμολογίας –απόντος, βέβαια, του ΑΠΟΕΛ.

Μια ακόμα νίκη προσέθεσε στον φετινό απολογισμό της η Ομόνοια που επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ στην ένατη αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος.

Το γκολ του Ματ Ντάρμισαϊρ στο τρίτο μόλις λεπτό του παιχνιδιού έκρινε το παιχνίδι, με την ΑΕΛ να ανεβάζει στροφές, χωρίς να καταφέρνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Μπλόκο στη… Νέα Σαλαμίνα βρήκε η Ανόρθωση, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 2-2.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο τρίτο λεπτό με τον Σίμπσον, όμως η Ανόρθωση με τους Ράγιος (4’) και Γκαλίτσιο (65’) πήρε τα ηνία του σκορ. Την τελευταία κουβέντα είπε η Νέα Σαλαμίνα, με τον Ελουντού να ισοφαρίζει στο 74’.

Με αυτόν τον τρόπο, η Ομόνοια σκαρφάλωσε στην κορυφή όπου ισοβαθμεί με την Ανόρθωση, που έχει, όμως ένα λιγότερο παιχνίδι. Φυσικά, όλα αυτά… απόντος του ΑΠΟΕΛ, ο οποίος έχει δώσει τέσσερα παιχνίδια λιγότερα, λόγω των ευρωπαϊκών του υποχρεώσεων και βρίσκεται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.