Πορτογαλία

Επιβίωσε στη ματσάρα η Μπράγκα

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι, η Μπράγκα νίκησε 3-2 την Γκιμαράες εντός έδρας για την 28η αγωνιστική της Primeira Lega και βρέθηκε προσωρινά στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Η Μπράγκα νίκησε δύσκολα 3-2 την Γκιμαράες εντός έδρας για την 28η αγωνιστική της Primeira Lega και βρέθηκε προσωρινά στην τέταρτη θέση και στο +2 από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, που έχει ένα ματς λιγότερο και πάει την Παρασκευή στην έδρα της Μπελενένσες.

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο -9 αυτήν τη στιγμή από τις προνομιούχες θέσεις και δυσκόλεψαν το έργο της εξόδου στο Europa League.

Το εντυπωσιακό 2-2 «σφράγισε» τις προσπάθειες αμφοτέρων των ομάδων στο πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Παουλίνιο, Τρινκάο και των Αντρέ Αντρέ, Ντουάρτε αντίστοιχα. Στην επανάληψη, οι φιναλίστ του Europa League του 2011 ήταν ανώτεροι και επικράτησαν με το γκολ του Γκαλένο στο 65’.