Πορτογαλία

Επιστροφή με γκέλα ολκής για την Πόρτο

Οι «δράκοι» ηττήθηκαν με 2-1 στην έδρα της νεοφώτιστης Φαμαλικάο και κινδυνεύουν να χάσουν την πρωτοπορία στο πορτογαλικό πρωτάθλημα από τη Μπενφίκα.

Με μια μεγάλη έκπληξη επέστρεψε τα πορτογαλικό πρωτάθλημα μετά από διακοπή 87 ημερών. Η πρωτοπόρος Πόρτο γνώρισε την ήττα (τρίτη φετινή) με σκορ 2-1 στην έδρα της Φαμαλικάο στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής και αν η Μπενφίκα (βρίσκεται στο -1 με 59 βαθμούς) πάρει τους τρεις βαθμούς στο αποψινό (4/6) παιχνίδι με την Τοντέλα, θα την προσπεράσει στην μάχη του τίτλου. Από την άλλη, η νεοφώτιστη έφτασε τους 40 βαθμούς και σκαρφάλωσε προσωρινά στην πέμπτη προνομιούχο θέση, που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Πόρτο ήταν η κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας πολλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Η κορυφαία στιγμή ήταν στο 35’, όταν μετά από σέντρα του Οτάβιο και κεφαλιά του Σοάρες, ο Ντεφέντι έδιωξε εντυπωσιακά, πέφτοντας στη δεξιά του γωνία. Τέσσερα λεπτά νωρίτερα, πάντως, η Φαμαλικάο θα μπορούσε να έχει την ευκαιρία να προηγηθεί, αν καταλογιζόταν το πέναλτι σε ανατροπή του Γκονσάλβες από τον Πέπε.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48’, η Φαμαλικάο άνοιξε το σκορ με πλασέ του Φάμπιο Μαρτίνς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την άτσαλη απόκρουση του τερματοφύλακα, Μάρκεσιν. Μετά το αρχικό σοκ, η Πόρτο πίεσε για την ισοφάριση και την πέτυχε στο 74’ με αριστερό σουτ του Κορόνα στην κλειστή γωνία του Ντεφέντι.

Η χαρά των «δράκων» κράτησε μόλις τέσσερα λεπτά, καθώς η νεοφώτιστη πήρε εκ νέου το προβάδισμα με μακρινό δεξί σουτ του Γκονσάλβες, ο οποίος δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Μάρκεσιν. Παρά την ασφυκτική πίεση των φιλοξενούμενων στο τελευταίο εικοσάλεπτο, τίποτε δεν άλλαξε και το 2-1 υπέρ της Φαμαλικάο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Πήρε τον «τελικό» η Πορτιμονένσε

Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας, η προτελευταία της βαθμολογίας, Πορτιμονένσε πήρε τον «τελικό» απέναντι στη Ζιλ Βιθέντε με σκορ 1-0 και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή. Έτσι, έφτασε τους 19 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την Πάσος Φερέιρα (σ.σ. έχει ματς λιγότερο). Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 49’ ο Λούκας Φερνάντες με δεξί βολέ έξω από τη μεγάλη περιοχή.