Γαλλία

Επιστροφή στις νίκες για τη Μονακό μετά από έναν μήνα

Επιστροφή στις νίκες για τη Μονακό που επικράτησε της Καέν και σημείωσε την 7η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα μετά από συνεχή ανεπιτυχή αποτελέσματα σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ.

Από τις 22 Σεπτεμβρίου είχε να πάρει νίκη η Μονακό και τα κατάφερε απόψε απέναντι στην Καέν για να πετύχει την 7η νίκη της στο πρωτάθλημα. Από το 0-4 με τη Λιλ είχαν μεσολαβήσει η ήττα από την Πόρτο για το Τσάμπιονς Λιγκ, η ισοπαλία με τη Μονπελιέ (1-1) και η ήττα 3-2 από τη Λιόν για το πρωτάθλημα και η απώλεια από την Μπεσίκτας με 2-1 την εβδομάδα που πέρασε για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Με τη νίκη αυτή η Μονακό έφτασε τους 22 πόντους, τρεις πίσω από την Παρί που έχει ματς λιγότερο.

Ένα γκολ του Κεϊτά Μπαλντέ με ωραίο πλασέ στο 21ο λεπτό έβαλε τη Μονακό στη θέση του οδηγού στο 21ο λεπτό μετά από πάσα του Τίλεμανς. Οι πρωταθλητές είχαν ευκαιρίες στο 34’ με τον Λεμάρ, στο 36’ με τον Τζέμερσον και με τον Ρόνι Λόπες στο 37’, αλλά δεν κατόρθωσαν να καθαρίσουν το ματς από το πρώτο μέρος. Ο Φαλκάο το έπραξε στο 59’ αφού αξιοποίησε από την άσπρη βούλα το πέναλτι που κέρδισε ο Λόπες.