Ισπανία

«Γκέλα» για Αθλέτικ Μπιλμπάο στην Καταλονία, βρήκε ρυθμό η Αλαβές!

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο έχασε μεγάλη ευκαιρία να μπει στην τετράδα, μένοντας στο εκτός έδρας 1-1 με την Εσπανιόλ. Δεύτερ διαδοχική νίκη για Αλαβές με 1-0 επί της Έλτσε.

Την ευκαιρία να... αναρριχηθεί – έστω και προσωρινά – στην πρώτη τετράδα του ισπανικού πρωταθλήματος σπατάλησε η Αθλέτικ Μπιλμπάο, μένοντας στο εκτός έδρας 1-1 με την Εσπανιόλ για την 11η αγωνιστική της La Liga.

Οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, χάνοντας πολλές και σημαντικές ευκαιρίες να φύγουν με το διπλό από το «RCDE Stadium». Στο 15ο λεπτό ο Μουνιαΐν έφτασε μια «ανάσα» από το γκολ, όμως τελευταία στιγμή έδιωξαν οι αμυντικοί των γηπεδούχων πάνω στην γραμμή. Στο 33' και κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ από το σημείο της άσπρης βούλας με τον Ντε Τόμας.

Στην επανάληψη, το σύνολο του Μαρθελίνο ανέβασε στροφές, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 53ο λεπτό με τον Ινιάκι Γουίλιαμς. Ο ίδιος μάλιστα λίγο έλειψε να φέρει τούμπα το ματς στο 71' με τον Λόπεθ να βγάζει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 89' και πάλι ο κίπερ της Εσπανιόλ είπε «όχι» στην Αθλέτικ, αυτή τη φορά στο σουτ του Μπερενγκιέρ. Στις καθυστερήσεις ο Ντε Τόμας αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας του γηπεδούχους με δέκα παίκτες.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη νωρίτερα, η Αλαβές επικράτησε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 1-0 της Έλτσε, φτάνοντας έτσι τις δύο σερί νίκες αποτελέσματα με τα οποία βγήκε για πρώτη φορά φέτος από τη ζώνη του υποβιβασμού. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Εντιαγέ με ωραίο σουτ στο 47'. Στο 81', οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1, με το γκολ πάντως να ακυρώνεται για οφσάιντ μετά από χρήση VAR.

Κατάφερε να ισοφαρίσει απο 1-3 στις καθυστερήσεις 3-3 η Βιγιαρεάλ την Κάντιθ στο "Κεράμικα", όμως παρέμεινε μακιρά από τις προνομιούχες θέαεις.